Недолік Facebook №0

Недолік Facebook №0

Висновки з приватних і публічних дискусій

Сьогодні в скромному чатику Telegram відбулась невеличка дискусія стосовно Vk, Fb, їхніх плюсів та мінусів у порівнянні один з одним. За результатом цієї дискусії Юліан написав хороший пост, який ви можете переглянути за цим посиланням. У повідомленні перераховано 9 важливих і суттєвих мінусів Facebook, через які він залишається далеко позаду Vk, навіть не зважаючи на те, що сам Vk колись стартував як клон Fb.

Проте, на мою скромну думку, цей список буде не повним без ще одного недоліку. При чому, цей недолік, знову ж таки, на мою думку, є набагато важливішим, аніж усі 9 перелічених. Мова піде про те, як Facebook формує наш порядок денний і нашу стрічку повідомлень.

Загалом, стрічка повідомлень у соціальних мережах є чи не найважливішим елементом. Класична стрічка містить всі оновленні від друзів чи сторінок, на які підписаний користувач, у хронологічному порядку. Це дуже зручний спосіб сприйняття інформації: коли ти не губишся у послідовності викладу і розумієш плинність процесів. Такі стрічки повідомлень чимось нагадують старі добрі RSS і саме так працює стрічка у Vk. Не дивно, що я використовував Vk здебільшого саме для новин.

Так ось, у Facebook такого нема. Юліан написав, що “у фейсі стрічка новин це тотальний хаос” і є абсолютно правим. Facebook має власний алгоритм виводу інформації, який базується на ваших вподобаннях та ваших діях. При чому, не залежно яку зі стрічок ви переглядаєте, чи стрічку “Top Stories”, чи “Most Recent”, повідомлення будуть відсортовані не завше у хронологічному порядку.

Заради цікавості можете провести невеликий експеримент. Візьміть два Fb екаунти, яким мінімум рік активного користування. Видаліть усіх друзів та позабирайте усі лайки для сторінок. Опісля, для кожного з екаунтів додайте однаковий список друзів і відлайкайте однакові сторінки. І якщо ви одразу перейдете на стрічку повідомлень — вони будуть різні для двох екаунтів. Не зважаючи на те, що списки друзів та сторінок у цих екаунтах однакові. Просто Fb ще продовжує враховувати вашу попередню активність і його алгоритм відштовхується саме від неї. У класичних соціальних мережах типу Vk стрічки були б однакові.

Чому така модель роботи Facebook є поганою? Тому що це той випадок, коли, грубо кажучи, машина починає вважати себе “розумнішою” аніж людина. Fb, на основі наших з вами вподобань та дій, вирішує, який контент і в якій послідовності нам слід споживати. Думаєте, це роздмухування слона? Згадайте історію 2014 року з експериментом щодо емоцій користувачів. В жодного з нас нема гарантій що такі експерименти не продовжуються і що рано чи пізно вони перейдуть у сферу практичного застосування.

Звісно, я прекрасно розумію, що Facebook не самостійно прийшов до подібного алгоритму — його створили люди. Так само я знаю що не тільки Facebook цим грішить — результати пошуку від Google теж маються схожі алгоритми. Проте, у випадку з Google, користувач має альтернативу (всілякі DuckDuckGo і йому подібні сервіси). Натомість Facebook в нас один і ми не маємо можливості зіставити чи порівняти результати роботи його алгоритмів.

Наприкінці додам, що Vk захищати я не збираюсь. Проте, перевага Vk над Fb — об’єктивна реальність сьогодення і я дуже сумніваюсь, що Fb колись вибереться з тієї вигрібної ями, куди він заліз з усім своїм функціоналом, алгоритмами та дизайном.